Port Stanley Foodland
Remax Sales Richard and Helen Haddow
Kettle Creek Inn
Port Stanley News
Molly Maid
MOLLY MAID St Thomas and Port Stanley
  • - 29 available.

Port Stanley News RSS Feed  Sports Highlights Ontario at the Canada Games

Team Ontario
Ontario at the Canada Games

Team Ontario results after week 1 at the Canada Games.

Team Ontario finished the week with 35 gold, 25 silver and 30 bronze medals as well as many top 10 finishes and Canada Games records in a number of sports. Team Ontario's diving team had its best showing in the last 4 Canada Games.

Medal standings

Contingent Gold Silver Bronze Total
Ontario 35 25 30 90
British Columbia 26 26 9 61
Quebec 21 11 19 51
Alberta 6 14 14 34
Saskatchewan 4 7 9 20
Manitoba 2 8 8 18
Nova Scotia 2 7 6 15
New Brunswick 3 2 3 8
Newfoundland and Labrador 0 0 0 0
Northwest Territories 0 0 0 0
Nunavut 0 0 0 0
Prince Edward Island 0 0 0 0
Yukon 0 0 0 0

Gold

Event Name
Athletics 100m Male Karson Kowalchuk
Athletics 100m Special Olympics Female Kristy Alford
Athletics 100m Special Olympics Male Gaerrisen Freeland
Athletics 200m Special Olympics Female Kristy Alford
Athletics 5000m Female Natalia Hawthorn
Athletics 100m Hurdles Female Brittany Stenekes
Athletics 200m Wheelchair Para Male Isaiah Christophe
Athletics 400m Wheelchair Para Male Isaiah Christophe
Athletics 1500m Wheelchair Para Male Isaiah Christophe
Athletics 4x100m Relay Male Team ON
Athletics Triple Jump Female Jamilah James
Athletics Pole Vault Female Makiah Hunt
Athletics Shot Put Male Joseph Maxwell
Athletics Shot Put Para Female Julia Hanes
Athletics Discus Female Trinity Tutti
Athletics Discus Male Mackenzie Josie
Athletics Discus Para Female Julia Hanes
Athletics Javelin Female Ashley Pryke
Athletics Javelin Male Ben Cross
Athletics Heptathlon Female Dallyssa Huggins
Basketball Male Team Ontario
Diving Springboard - 1m Female Elaena Nancy Dick
Diving Springboard - 1m Male Henry McKay
Diving Springboard - 3m Female Elaena Nancy Dick
Diving Platform - 10m Female Elaena Nancy Dick
Rowing Single Scull Male Trevor Jones
Rowing Double Sculls Male Team ON
Rowing Quadruple Sculls Female Team ON
Rowing Quadruple Sculls Male Team ON
Rowing Pair Male Team ON
Rowing Lightweight Four Male Team ON
Rowing Eight with Coxswain Male Team ON
Sailing Single-handed - Laser Male Matti Muru
Sailing Single-handed - Laser Radial Female Clara Gravely
Softball Male Team Ontario

Silver

Event Name
Athletics 100m Female Shyvonne Roxborough
Athletics 200m Male Karson Kowalchuk
Athletics 200m Special Olympics Male Gaerrisen Freeland
Athletics 400m Male Ramzi Abdulahi
Athletics 110m Hurdles Male Ashton Colaire
Athletics 3000m Steeplechase Male Josh Kellier
Athletics High Jump Female Autumn Bigger
Athletics Pole Vault Female Rachael Wolfs
Athletics Pole Vault Male Ross Benn
Athletics Shot Put Male Eli Pawliw
Athletics Discus Male Joseph Maxwell
Athletics Javelin Female Bailey Dell
Basketball Female Team Ontario
Cycling Mountain Bike - Cross-Country Female Jenn Jackson
Cycling Mountain Bike - Cross-Country Male Brody Sanderson
Cycling Mountain Bike - Relay Female Team ON
Diving Synchro - 3m Female Team ON2
Rowing Four Male Team ON
Sailing 2.4m Para Mix Aaron Wong-Sing
Sailing Double Handed - 29er Female Team ON
Sailing Double Handed - 29er Male Team ON
Soccer Female Team Ontario
Triathlon 3X Relay Male Team ON
Triathlon Mixed Relay Mix Team ON
Volleyball Beach Volleyball Female Team Ontario

Bronze

Event Name
Athletics 100m Male Samuel Adams
Athletics 200m Male Khamal Stewart-Baynes
Athletics 200m Special Olympics Female Desiree Allen
Athletics 400m Female Katrina Innanen
Athletics 800m Female Kate Ayers
Athletics 1500m Male Sergio Ráez Villanueva
Athletics 5000m Male Sergio Ráez Villanueva
Athletics 400m Hurdles Female Dallyssa Huggins
Athletics 200m Wheelchair Para Female Jessica Tinney
Athletics 400m Wheelchair Para Female Jessica Tinney
Athletics 1500m Wheelchair Para Female Jessica Tinney
Athletics 4x400m Relay Female Team ON
Athletics High Jump Female Emily Branderhorst
Athletics Long Jump Female Jamilah James
Athletics Triple Jump Female Laura Amoi
Athletics Triple Jump Male Tacuma Anderson-Richards
Athletics Pole Vault Male Daniel Gleason
Athletics Shot Put Female Trinity Tutti
Athletics Discus Female Grace Tennant
Athletics Javelin Male Joshua Caleb Mather
Athletics Hammer Female Lauren Bohn
Cycling Mountain Bike - Cross-Country Female Soren Meeuwisse
Cycling Mountain Bike - Sprint Female Jenn Jackson
Cycling Mountain Bike - Relay Male Team ON
Diving Synchro - 3m Male Team ON1
Rowing Pair Female Team ON
Rowing Eight with Coxswain Female Team ON
Triathlon Individual Male Liam Donnelly
Triathlon 3X Relay Female Team ON
Volleyball Beach Volleyball Male Team Ontario

Last Updated: Monday, 07 August 2017 09:39:14 AM EST

Follow Us

Friday, August 18, 2017 | | Welcome Guest !

World's 1st Proportional Viewing News Web Site. February 5, 2008. Copyright © PortStanleyNews.com

Copyright © 2004 - 2017 Port Stanley News.com All Rights Reserved ISSN 1718-8695